Konsolidacja bez hipoteki


Zabezpieczenie kredytów konsolidacyjnych.

Konsolidacja bez hipoteki Na rynku produktów finansowych dostępne są dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych. Wyróżnia się je ze względu na rodzaj wymagane zabezpieczenia i przyjęło się, że jeden z nich to kredyt konsolidacyjny hipoteczny, a jego przeciwieństwem jest konsolidacja bez hipoteki, co nazywamy także kredytem konsolidacyjnym gotówkowym. Oba te kredyty różnią się zazwyczaj warunkami, na jakich są udzielane, a także maksymalną kwota kredytu, choć akurat to ostatnie nie jest regułą bez wyjątków. Kredyty hipoteczne zazwyczaj są tańsze i zabezpieczają większe zobowiązania, natomiast konsolidacja bez hipoteki obejmuje mniejsze wydatki, ale oprocentowanie takiego kredytu jest zazwyczaj nieco wyższe.


Wybierz najlepszą konsolidację

Co można skonsolidować bez hipoteki?

W zależności od tego, jak skonstruowane są zasady banku dotyczące udzielania kredytów konsolidacyjnych, konsolidacja bez hipoteki może obejmować albo pełen zakres zobowiązań, albo wyłączone będą wówczas możliwości konsolidacji na przykład bardzo wysokich kredytów budowlanych czy mieszkaniowych. Wynika to w prostej linii z faktu, że jeśli konsolidacja bez hipoteki może objąć zobowiązania do stu tysięcy złotych, przykładowo, to nie jest możliwe skonsolidowanie trzy razy wyższego kredytu budowlanego i jeszcze jakichś pomniejszych zobowiązań. Są jednak i takie banki, gdzie gotówkowo można zabezpieczyć kredyt konsolidacyjny na dowolną kwotę. Należą one do mniejszości, ale przy odrobinie szczęścia udaje się odnaleźć takie oferty.


Jaki kredyt wybrać?

Jeśli w praktyce mamy do wybory oba rodzaje kredytów konsolidacyjnych to musimy dobrze zastanowić się przed podjęciem decyzji. Większość z nas niechętnie zabezpiecza jakiekolwiek kredyty własną nieruchomością, co jest całkowicie zrozumiałe. Z drugiej jednak strony, zastosowanie takiego właśnie zabezpieczenia daje większą swobodę w negocjacjach z bankiem i oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego z cała pewnością będzie niższe niż przy konsolidacji bez hipoteki. Trzeba dobrze rozważyć za i przeciw obu decyzji i wybrać tę, która będzie dla nas mniej dotkliwa.